Marex-1

Skontaktuj się z nami
Autoryzowany Dystrybutor Shell
Autoryzowany
Dystrybutor Shell
Szukaj
Autoryzowany Dystrybutor Shell
Autoryzowany
Dystrybutor Shell

Jaki najgęstszy olej przekładniowy?

najgęstszy olej przekładniowy

Spis treści

W świecie motoryzacji i przemysłu, oleje przekładniowe pełnią kluczową rolę w zapewnieniu niezawodności i efektywności pracy przekładni i skrzyń biegów. Jednym z fundamentalnych parametrów, który determinuje ich zastosowanie, jest gęstość – właściwość, która wpływa na zdolność oleju do smarowania w różnych warunkach pracy. W tym artykule przyjrzymy się, jakie oleje przekładniowe są uważane za najgęstsze i w jakich sytuacjach ich użycie jest najbardziej wskazane.

Najgęstszy olej przekładniowy – czym jest?

Oleje przekładniowe są specjalistycznymi płynami smarnymi, których głównym zadaniem jest redukcja tarcia, ochrona przed zużyciem oraz odprowadzanie ciepła z ruchomych części przekładni. Gęstość oleju przekładniowego, często wyrażana poprzez jego klasę lepkości, jest kluczowym parametrem, który wpływa na jego właściwości smarne i ochronne. Bardzo dobrym wyborem są oleje przemysłowe przekładniowe Shell, które charakteryzują się wysoką wydajnością.

Zrozumienie lepkości oleju przekładniowego

Lepkość to miara oporu płynu przeciwko przepływowi, innymi słowy, jest to miara “gęstości” lub “ciężkości” oleju. W przypadku olejów przekładniowych, lepkość determinuje, jak dobrze olej może smarować komponenty przekładni w różnych temperaturach. Oleje o wyższej lepkości są “gęstsze”, zapewniając lepsze smarowanie przy wyższych temperaturach, ale mogą zbyt mocno obciążać mechanizm w niskich temperaturach. W dobrej hurtowni olejów bez problemów takiego rodzaju olej jest dostępny od ręki.

Klasyfikacja olejów przekładniowych

Oleje przekładniowe klasyfikowane są zgodnie z międzynarodowymi normami, takimi jak SAE (Society of Automotive Engineers), które określają ich lepkość. Na przykład, oleje o oznaczeniach SAE 80W-90, SAE 90, SAE 140 są często stosowane w przekładniach manualnych i dyferencjałach, gdzie liczba po SAE wskazuje na lepkość oleju.

Najgęstsze oleje przekładniowe

Wśród olejów przekładniowych, te oznaczone jako SAE 140 należą do najgęstszych dostępnych na rynku. Są one przeznaczone do użytku w warunkach ekstremalnego obciążenia i wysokich temperatur, gdzie wymagana jest wysoka lepkość, aby zapewnić optymalne smarowanie i ochronę przekładni.

Zastosowanie najgęstszych olejów przekładniowych

Najgęstsze oleje przekładniowe, takie jak SAE 140, znajdują zastosowanie w ciężkich warunkach pracy, w tym:

  • W przemysłowych przekładniach zębatych, gdzie obciążenia są wysokie i wymagana jest dodatkowa ochrona przed zużyciem.
  • W ciężarówkach i maszynach budowlanych, gdzie przekładnie pracują w trudnych warunkach i są narażone na intensywne obciążenia.
  • W klasycznych i zabytkowych samochodach, gdzie oryginalne specyfikacje wymagają stosowania gęstszych olejów do prawidłowego smarowania starszych konstrukcji przekładni.

Wybór odpowiedniego oleju przekładniowego

Wybór najgęstszego oleju przekładniowego nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego zastosowania. Ważne jest, aby dopasować lepkość oleju do specyfikacji producenta pojazdu lub urządzenia oraz do warunków, w jakich przekładnia będzie pracować. Użycie zbyt gęstego oleju w niewłaściwych warunkach może prowadzić do nadmiernego obciążenia mechanizmu, trudności w zmianie biegów i zwiększonego zużycia energii.

Podsumowanie

Najgęstsze oleje przekładniowe, takie jak te o klasie lepkości SAE 140, oferują wyjątkowe właściwości smarne i ochronne w ekstremalnych warunkach pracy. Ich stosowanie jest kluczowe w przemysłowych aplikacjach, ciężkim sprzęcie oraz w specyficznych przypadkach, takich jak konserwacja zabytkowych pojazdów. Jednakże, kluczowe jest zrozumienie potrzeb swojej przekładni i świadome wybieranie oleju, który najlepiej odpowiada tym wymaganiom. Pamiętaj, aby zawsze konsultować się ze specyfikacją producenta i, w razie potrzeby, z ekspertami, aby wybrać najodpowiedniejszy olej przekładniowy dla swojej maszyny czy pojazdu.

Aby posiadać jeszcze większą wiedzę na ich temat warto zapoznać się z klasyfikacją olejów przekładniowych o której już pisaliśmy.

Odpowiedni dobór oleju przekładniowego to inwestycja w długotrwałą i efektywną pracę urządzenia, zapewniająca jego niezawodność i ochronę przed przedwczesnym zużyciem. Hurtownie olejów i smarów oferują szeroki wybór produktów, umożliwiając dopasowanie oleju do niemal każdego zastosowania, gwarantując tym samym optymalną ochronę i wydajność przekładni.