Marex-1

Skontaktuj się z nami
Autoryzowany Dystrybutor Shell
Autoryzowany
Dystrybutor Shell
Szukaj
Autoryzowany Dystrybutor Shell
Autoryzowany
Dystrybutor Shell

Jak wybrać olej do ciężarówki?

olej do ciężarówki

Spis treści

Wybór odpowiedniego oleju do ciężarówki jest kluczowym aspektem utrzymania pojazdu w doskonałym stanie technicznym i zapewnienia jego długotrwałej eksploatacji. Oleje silnikowe do ciężarówek muszą spełniać szereg specyficznych wymagań, związanych z intensywnością użytkowania, mocą silnika oraz warunkami pracy. Poniższy artykuł ma na celu edukację na temat wyboru najlepszego oleju dla ciężarówek, dostosowany do potrzeb stron hurtowni olejów silnikowych i smarnych.

Na pewno bardzo dobrym wyborem są oleje Shell do samochodów ciężarowych, które są chętnie wybierane przez kierowców.

Kluczowe czynniki wyboru oleju do ciężarówki:

  1. Specyfikacje producenta: Pierwszym krokiem w wyborze oleju jest zawsze zapoznanie się z zaleceniami producenta pojazdu. Producenci ciężarówek określają specyficzne wymagania dotyczące klasyfikacji olejów (np. API, ACEA), które gwarantują optymalną pracę silnika.
  2. Właściwości oleju:
    • Lepkość: Jest to najważniejszy parametr oleju, który wpływa na jego zdolność do pracy w różnych temperaturach. Olej do ciężarówki o większej lepkości jest zazwyczaj rekomendowany dla ciężarówek, które pracują w ciężkich warunkach.
    • Klasyfikacja API: Oleje dla ciężarówek często mają oznaczenia takie jak API CK-4, które wskazują na ich zdolność do spełniania określonych standardów wydajności.
    • Dodatek przeciwzużyciowy: Wysokowydajne oleje do ciężarówek zawierają dodatki, które pomagają redukować zużycie silnika.
  3. Typ silnika: Różne typy silników (np. silniki Diesla kontra silniki benzynowe) wymagają różnych typów oleju. Silniki Diesla w ciężarówkach generują większe ilości sadzy i zanieczyszczeń, co wymaga użycia oleju zaprojektowanego do neutralizowania tych substancji.
  4. Warunki eksploatacji: Intensywność użytkowania ciężarówki, jak również warunki klimatyczne, w jakich pracuje pojazd, mają wpływ na wybór odpowiedniego oleju. Ciężarówki eksploatowane w ekstremalnych temperaturach lub realizujące ciężkie zadania transportowe będą wymagały olejów o specjalnych właściwościach.

Przykładowa tabela wyboru oleju

LepkośćKlasyfikacja APIZastosowanie
5W-30API CK-4Uniwersalne warunki eksploatacji
10W-40API CJ-4Ciężkie warunki pracy
15W-40API CK-4Ekstremalne obciążenia

Wnioski

Wybór odpowiedniego oleju do ciężarówki ma kluczowe znaczenie dla zachowania wysokiej wydajności, efektywności paliwowej oraz długotrwałego utrzymania pojazdu. Należy zawsze kierować się specyfikacjami producenta oraz uwzględniać warunki eksploatacji pojazdu. Hurtownie olejów silnikowych i smarnych oferują szeroki wybór produktów, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających pojazdów ciężarowych, zapewniając im optymalne warunki pracy.

Jeśli nie wiesz jak wybrać olej do do maszyn budowlanych to zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem u nas na blogu.

Pamiętaj, że regularna wymiana oleju i stosowanie produktów wysokiej jakości to inwestycja w długotrwałą pracę i niezawodność Twojej ciężarówki.